Ami nélkül nem farsang a farsang: Pampuska

Egy jó receptért nem megy a szomszédba – gondolná az ember a Jászsági Vendéglátók Egyesületének elnökéről. Pedig dehogynem! Bobák József szombaton épp ezt tette, mikor a szomszédos Jászjákóhalmára indult. Természetesen nem receptek beszerzése volt a fő cél, hanem a helyi pampuska-sütő verseny alkotásainak zsűrizése, de ha már ott járt, kérésünknek eleget téve, magával hozott egy rövid beszámolót, és persze a győztes pampuska receptjét is.

Pampuska

Farsang idején gyakran kerül a süteményes tálakra, ez a kelt tésztából gyúrt, szaggatott zsiradékban kisütött jellegzetes magyar tészta. Először 1500-ban jelent meg írásos formában pánkó néven. Fánknak nevezték a száraztésztából készített változatát is a forgácsfánkot, azaz a csörögét, herőkét vagy herőcét. Hívják még a fánkot almafánknak, pampuskának, siskának, púpos fánknak. A korai szakácskönyvekben olvashatunk tölcséres fánkról, főkötős fánkról, mozsárfánkról, süvegfánkról, tolyófánkról is.

Meseszép. Miért nem hívnak engem is zsűritagnak ilyen helyekre?...( - a szerk)Meseszép. Miért nem hívnak engem is zsűritagnak ilyen helyekre?...( - a szerk)

Jászjákóhalmán ennek a tésztának tisztelegtek január 24-én szombaton. A „Jákó” Kertbaráti Kör pampuskasütő-versenyt hirdetett meg tagjai részére. Tizenöt háziasszony vitte az otthon elkészített kelt tésztát a zsűri asztalára. A versenyt Nagy Zoltánné nyerte meg, aki az alábbi recept alapján készítette el a farsangi fánkot:

1 kg liszt
4 tojássárgája
4 dkg élesztő
6 dl tej
10 dkg cukor
5 dkg margarin
3 cl rum
20 dkg baracklekvár

Porcukor (szóráshoz)
Olaj a sütéshez

Az élesztőt langyos tejben kevés cukorral megfuttatjuk. A tojásokat és a cukrot jól elkeverjük, hozzá adjuk az élesztőt és az előmelegített lisztet, langyos tejet és a sót. Ezután kézzel jól kidolgozzuk a tésztát. A vajat a vajling falára kenjük így a tésztában apránként kerül bele gyúráskor. Ha szép hólyagos a tészta, melegen kb. egy órán át kelesztjük, majd meglisztezett gyúrótáblán egy ujjnyi vastagra kinyújtjuk. Kerek szaggatóval kiszúrjuk, és letakarva hagyjuk. Olajban sütjük, az egyik oldalát fedő alatt, hogy szép szalagos legyen. Porcukorral és barackízzel kerek tálra tálaljuk.
A pampuskával édes, késői szüretelésű vagy tokaji borkülönlegességek, esetleg jégbor harmonizál szépen.

Tessék kipróbálni!

Bobák József