Nézzük meg, kinek nyitunk ajtót!

Az utóbbi időben elszaporodtak azok a bűncselekmények, amelyet magánlakások, és magánlakásokban élők sérelmére követtek el.
Ennek okaként felmerült az is, hogy manapság már a legtöbb üzletet megfelelő technikai és biztonsági védelemmel ellátják, így az oda való bejutás nehézségekbe ütközik. Így azok, akik ezen helyiségekbe szerettek volna bejutni, valamilyen szinten „átcsoportosultak” a lakásbetörések felé.
A betörések leginkább olyan magánházakban történnek, ahol egyfajta célcsoport található, vagyis időskorú, akik vagy egyedül, vagy szintén idős párjukkal élnek. Ezen személyek több szempontból is veszélyeztetve vannak, nem beszélve arról, hogy védelmük érdekében keveset tudnak tenni.

A Jász Városőr Egyesület és a Jászberényi Rendőrkapitányság 2008. év decemberében együttműködési megállapodást kötött, többek között azzal a céllal, hogy közösen, bűnmegelőzéssel kapcsolatos programokat dolgozzon ki.
Együttműködő partnerünkkel közösen első lépésként az említett személyeket próbáljuk pártfogolni, az ellenük elkövetett bűncselekményeket kívánjuk megelőzni, visszaszorítani, ezért a térségünkben leginkább jellemző elkövetési formákat gyűjtöttük össze és szórólapként juttatjuk el a lakosság felé. Ez egy nagy és széleskörű feladat, melyhez segítő szándékú társakat kerestünk. Szem előtt tartottuk, hogy a lakosság, az emberek többsége kikben bízik, kinek hisz, bizonyos tisztelettel ki vagy kik iránt vannak. Így például az egyházak képviselői, postai kézbesítők is részt vesznek az elképzelt tervek megvalósításaiban.
Azokon a településeken, amelyeken a megfelelő erő nem áll rendelkezéseinkre, a Kapitányság körzeti megbízottai keresik fel személyesen az idősebb korosztályt, azzal a közlendővel, hogy mi módón tudnák megelőzni az ellenük irányuló bűncselekményeket.
Szeretnénk tudatni a térségünkben élőkkel, hogy problémáikat komolyan vesszük, és bizalommal fordulhatnak hozzánk!

Budai Orsolya r. hadnagy
Jászberényi Rendőrkapitányság
Sajtóreferense

Tisztelt jászberényi Polgárok!
Figyelünk Önökre!

- ÉMÁSZ, TIGÁZ dolgozóinak adják ki magukat olyan személyek, akik arra hivatkoznak, hogy villany-, gázórát kívánnak leolvasni, vagy azt ellenőrzik, nincs-e gázszivárgás a lakásban. Az ott lakó beengedi a házába a „szakembereknek” hitt csalókat. Megesik, hogy azt a látszatot keltik, hogy nem akarnak a lakásba bemenni, azonban az egyik fél a kapunál feltartja a lakót, a másik fél mégis besurran a házba.
- „Önkormányzat megbízásából jöttem, mivel Ön is azon szerencsések közé tartozik, akiknek a napokban olcsón tudjuk szállítani a tűzifát, melynek árát most kell kifizetni”. Ezzel a történettel már sokakat becsaptak, főleg a hideg hónapokban, akik könnyelműen átadták a fáért kért pénzt, néhány esetben 30-40 ezer forintot is.
- Másik gyakori eset, mikor az elkövetők (magukat szintén a TIGÁZ, ÉMÁSZ, vagy a helyi Önkormányzat munkatársainak álcázva) legalább ketten, házhoz mennek és elhitetik az ott élővel, hogy túlfizetése van és kap (például) 5 ezer forintot, de náluk csak 20 ezer forint van, abból vissza kell adni 15 ezer forintot. MINDEN ESETBEN KIFIGYELIK, HOGY HONNAN VESZIK ELŐ A PÉNZT!
- Veszélyes az utcai árusokat is beengedni a lakásukba! Egyrészt azért, mert ismeretlen személyekről van szó, akiket még sosem láttak, még a nevüket sem tudják, másrészt sosem tudhatják biztosra, hogy valóban csak azzal a szándékkal keresték fel Önt, hogy a terméküket eladják.
- A példákban szereplő elkövetők általában gépjárművel járnak, ezért kérjük, hogy annak rendszámát, ha lehetőségük van rá, jegyezzék fel, hiszen a nyomozás során nagy segítséget nyújtanak ezzel a Kapitányságon dolgozóknak.
- Amennyiben úgy gondolják, hogy utcájukban ismeretlen személyek huzamosabb ideig sétálgatnak, nézelődnek, feltételezhető, hogy bűncselekmény elkövetése céljából, akkor azonnal hívják a rendőrséget, az ingyenes, 107-es segélyhívószámon, vagy mobiltelefonról a 112-es telefonszámon!
- Ha hosszabb időre elutaznak, akkor bízzanak meg egy jó szomszédot, vagy egy családtagot, hogy távolmaradásuk idejére a postaládájukból szedjék ki az újságokat, szórólapokat, hogy ne keltsék azt a látszatot, hogy valóban nem tartózkodnak otthonukban!
- A szomszédokkal érdemes rendszeres kapcsolatot tartani, hiszen ha bajban van az ember, ők a közelben vannak, és segítségükre lehet számítani.
- A rendőrök kiérkezéséig a lakásukban ne tegyenek rendet, ne kezdjenek takarítani, mivel ezzel megsemmisíthetnek olyan nyomokat, amelyeket az elkövetők hagytak hátra, s talán segít elfogásukban!
- Összefoglalva tehát, nem szabad megbízni idegenekben! Ha úgy gondolják, ezeket az embereket a rossz szándék vezérli, akkor a lehető legrövidebb időn belül hívják a rendőrséget, s mondják el véleményüket. Ingatlanjaiknak ne csak a nyílászáróit zárják, hanem a kertkaput is, és ne csak éjjel, hanem egész nap tartsák úgy!

Reméljük tanácsainkkal hozzásegítettünk ahhoz, hogy a 2009-es esztendőben kevesebb bűncselekmény történjen a Jászságban, hiszen a megelőzésben, csakúgy, mint a Rendőrségnek, Önöknek is nagy szerepük van!
Jászberényi Rendőrkapitányság Jász Városőr Egyesület