A 15 legveszélyesebb ország

Ha valakinek esetleg még van annyi pénze az ágyneműk között és szeretne befizetni egy külföldi útra, ne tegye, míg el nem olvassa az alábbi írást, - hogy elkerülje a sírást. (bocs ) A toplistáiról híres Forbes magazin ugyanis idén is összeállította a legveszélyesebb országok, térségek (rém)álomcsapatát. Szomáliától Afganisztánig, Pakisztántól Kongóig sok olyan hely van, ahol nem a legjobb mostanában turistának lenni. A lista első helyén Szomália áll.

Szinte naponta érkeztek a hírek az elmúlt hónapokban arról, hogy a kelet- afrikai ország partjainál félelmetes méreteket öltött a kalózok tevékenysége. A környéken gyakorlatilag egyetlen hajó sincs biztonságban, a nemzetközi szervezetek is tehetetlennek bizonyulnak. A haramiák nem csak az árut viszik el, hanem a legénységet is foglyul ejtik, óriási váltságdíjakat bezsebelve értük. Ugyanakkor a kalózkodás csak az egyik gondot jelenti: 1994 óta 14 kormányváltás történt, sokuk erőszakos hatalomátvétellel zajlott. Az országban gyakorlatilag nincs központi államhatalom, helyette a törzsek anarchiája érvényesül.

A második helyezett Afganisztánról is gyakran hallunk a híradásokban: a tartományok jelentős részében harci cselekmények, fegyveres összetűzések, rajtaütések, leszámolások és terrorista akciók zajlanak. És ha ez nem lenne elég, az ország szeizmológiailag a földrengésveszélyes zónában fekszik, gyakoriak a földmozgások

A dobogó harmadik helyezettje, Irak sem sokkal barátságosabb hely: nem véletlenül javasolja a Külügyminisztérium, hogy különös körültekintéssel készüljünk fel az esetleges utazásra, tanúsítsunk fokozott elővigyázatosságot az utazás idején, kerüljük a tömegdemonstrációk helyszíneit, viselkedésünkkel és öltözködésükkel pedig tartsák tiszteletben a helyi szokásokat és hagyományokat. Pakisztánt és Jement elsősorban az Al-Kaida terrorfenyegetettsége miatt érdemes kerülni, míg a Gázai övezetben -az izraeli-palesztin fegyvernyugvás ellenére- továbbra is feszült a helyzet. Afrika középső részeiben pedig gyakoriak a polgárháborús konfliktusok, a kormány elleni felkelések: ezekben az országokban az emberélet aligha ér többet egy közepes méretű gyémántnál.

Vannak térségek, amelyek épphogy lecsúsztak a toplistáról: Mexikó északi, az amerikai határhoz közeli része nagyjából Algériával megegyező veszélyességi kategóriába esik, de persze az ország egésze sokkal békésebb, veszélytelenebb képet mutat
És mi az összefüggés a 15 legveszélyesebb ország között? Nos, korábban mindannyian európai -főleg brit és francia- gyarmatok voltak, vagy jelentős részben valamely európai állam (vagy Grúzia esetében Oroszország) fennhatósága alatt álltak.

A lista másik végén állnak a legbiztonságosabb országok: a rangsort a gazdag európai törpeállamok, Liechtenstein és Luxemburg vezetik.