Bakonyi gombaleves kerti zöldfűszerekkel

4-5 gally kakukkfű, 2-3 levél zsálya, 1 kis pohár tejföl, 1/2 kis pohár tejszín, 1ek édesnemes pirospaprika, 1tk vegeta, piros arany (csípős, csemege), csipet kömény, csipet cukor, frissen őrölt feketebors, só, olaj

Elkészítés:

Aprítsuk parányi kockákra a szalonnát, majd egy lábasban süssük ki a zsírját. Ügyeljünk a megfelelő hőmérsékletre, nehogy megfeketedjen. Mikor elkezd szépen "pattogni", adjuk hozzá a finomra aprított hagymát 1ek olajjal együtt s süssük aranysárgára. Szórjuk meg 1ek pirospaprikával, majd adjuk hozzá a kb. 1,5-2cm-es kockákra vágott borjúlapockát s kavarjuk el jól. Miután minden oldaláról megsütöttük a húst, öntsünk hozzá kb. 0,5dl vizet, nehogy megégjen a paprikapor.

Vágjuk apróra a fokhagymát, paradicsomot és zöldpaprikát, majd 1tk vegetával, 1/2tk frissen őrölt feketeborssal, csipetnyi köménnyel és cukorral együtt adjuk a húshoz. Fedő alatt kevés lében rotyogtatva hagyjuk puhulni a húst. Közben tisztítsuk meg a gombát és vágjuk vékony szeletekre. Adjuk a gombát a kakukkfűvel és a zsályával együtt a pörkölthöz, sózzuk meg, öntsük fel vízzel vagy csontlével és kavarjuk el jól. Fedő alatt lassan forraljuk fel.

Forrás után hagyjuk lassan lehűlni, majd ismét forraljuk fel szépen lassan. Ezt a folyamatot legalább kétszer ismételjük meg, hogy az ízek szépen összeálljanak. Közben sóval, borssal és piros arannyal ízesítsük. Ízlés szerint galuskát is főzhetünk bele.

Az utolsó felforralás után kapcsoljuk le a tűzhelyet. Kavarjuk el a tejfölt és a tejszínt, s vékony sugárban, a leves állandó kavargatása mellett adjuk a gombaleveshez. Tejföllel együtt legalább 15 percig hagyjuk állni a levest.

Tálaláskor tejföllel és petrezselyemmel díszítsük.